5

окт

ribbon

Най-бедните учители са в България и Румъния

Публикувано в: България;
От: pointburgas

Заплатите на учителите в България са вторите най-ниски в Евросъюза, показва доклад на Европейската комисия, публикуван по повод Световния ден на учителите, който се отбелязва днес. С по-ниски заплати от българските, са единствено учителите в Румъния, става ясно от данните на ЕК.

Изследването изчислява средната годишна заплата на учителите в началните и средните училища в стандарт на покупателната способност в евро. Според него у нас тази покупателна способност се равнява на 10 450 евро.
За сравнение в Румъния тя е средно 9 614 евро, а в Люксембург, където учителите са най-добре платени, тя е 75 741 евро.
Ð’ Гърция преподавателите получават два пъти повече от българските, в Португалия – над три пъти, а в Испания – 4 пъти. На върха на класацията е Люксембург със 7 пъти по-високи учителски възнаграждения от тези в България.
Заради кризата в повечето европейски държави учителските заплати са намалени или замразени, се посочва в доклада на ЕК. Ð’ 16 страни заплаите на училищните преподавате са намалени, а в останалите 11 – са били замразени или са се увеличили минимално.
България е сред страните със замразени доходи на преподавателите в средните и начални училища.
Учителите в Ирландия, Гърция, Испания, Португалия и Словения са най-тежко засегнати от бюджетните ограничения и мерките за строги икономии, според доклада.
Заплатите на учителите в България, Кипър, Естония, Франция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Великобритания, Хърватия и Лихтенщайн са паднали леко или са останали на същото ниво.
“Учителите играят важна роля в живота на децата, както всеки знае, могат да играят решаваща роля за тяхното бъдеще”, заяви Андрула Василиу – комисар по образованието, културата, многоезичието и младежта.
“Възнаграждението и условията на труд на учителите трябва да бъде основен приоритет, за да бъдат привличани и задържани най-добрите в професията. Но привличането на най-добрите учители не е само със заплати, важно е и класните стаи да са добре оборудвани и учителите да имат подходящи условия за осъвременяване на учебните програми и за образователни реформи”, допълва Василиу.
Тазгодишният доклад съдържа сравнителен преглед на заплатите в 32 европейски страни (държавите-членки на ЕС, Норвегия, Исландия, Лихтенщайн, Хърватия и Турция). Той обхваща работещите на пълно работно време, напълно квалифицирани учители и училищни ръководители в предучилищното, началното, прогимназиално и гимназиално ниво на образование.


Подобни публикации