21

дек

ribbon

Проф. Мекенян впечатли и Германия

“Дойче веле” със специално интервю от бургаския учен

Публикувано в: Образование;
От: pointburgas

Специално интервю с проф. Ованес Мекенян, ръководител на лабораторията по математична химия на бургаския университет “Проф. д-р Асен Златаров” излъчи радио “Дойче веле”. То бе посветено на световната известност на бургаския учен и на ръководената от него в продължение на повече от двадесет години лаборатория.

“Ние направихме онова, което се нарича професионална наука. Това е самофинансираща се наука, която печели дивиденти единствено на основа на професионалната си изследователска работа. “ Това заяви през март 2009 г. проф. дхн Ованес Мекенян, когатонаучното звено отбеляза своя четвъртвековен юбилей.

Безспорните успехи на ЛМХ я превръщат не само в една от най-мощните в света лаборатории за компютърно прогнозиране на токсични ефекти, но и в модел за създаване на професионални научни центрове в държавите от Централна и Източна Европа

“Ако университетът има още две такива лаборатории, то той няма да иска държавна субсидия и ще се издържа сам.”, подчерта  тогава ректорът на висшето училище проф. дтн Петко Петков. Издръжката на университета възлиза годишно на над 6 милиона лева, само един от договорите на ЛМХ – с Европейската химическа агенция в Хелзинки за хармонизирана система за рискова оценка е за сумата 1 милион евро, още толкова средства са предвидени за подизпълнителите.

Сред последните големи успехи на Лабораторията по математична химия и това, че тя стана единственият чуждестранен партньор в голям японски консорциум, който разработва петгодишен проект за компютърно моделиране на хроничните токсични ефекти.

Ръководената от проф. Ованес Мекенян лаборатория си партнира с големи компании, сред които “Fujitsu”, и с японски държавни научни организации. Проектът се финансира от NEDO / Организация за създаване на нови енергийни източни и технологии в Япония/, която координира средствата за наука в японското Министерство на икономиката, търговията и индустрията. Годишният бюджет за наука в това министерство е около 100 милиарда йени – почти 1 300 000 000 лева, с които се финансират около 20 000 научни проекта.

Основните научни интереси на ЛМХ са в областта на компютърното прогнозиране на токсични ефекти на химичните съединения, както и компютърния дизайн на нови лекарствени вещества с предварително зададени свойства. Като резултат на тази дейност са създадени и патентовани нови антитуберкулозни препарати в рамките на международен консорциум.

Търсенето на връзката между структура на молекулите и токсичния ефект на веществата се оформя като основна дейност на ЛМХ. Лабораторията произвежда и прилага софтуер за компютърно прогнозиране на токсични ефекти. Моделите на лабораторията се ползват от големи индустриални компании като “Проктър и Гамбъл”, “ЕксонМобил”, “Юниливър”, “Дюпонт”, 3М, “Л’ореал”, “Дау-кемикъл” и др. Те се прилагат и за регулаторни цели по опазване на околната среда от държавните агенции на САЩ, Канада, Дания и Япония.

Експерти от тези компании и министерства се обучават периодично в ЛМХ. Лабораторията осигурява обучение и на студенти от магистърските специалности на университет “Проф. д-р Асен Златаров”.


Подобни публикации