10

дек

ribbon

110 милиарда долара отидоха на боклука

Модерните технологии се изложиха пред класическите техники

Публикувано в: Светът;
От: pointburgas

Значителен производствен проблем с изработката на новите високотехнологични 100-доларови банкноти е наложил спиране на печатниците и ревизия на напечатани вече близо 1 милиард купюри. Това съобщи телевизия CNBC.
Федералният резерв на САЩ постави под карантина над един милиард банкноти от новите 100-доларови купюри, които трябваше да бъдат пуснати в обращение от 1 януари 2011 година.

Новият модел на 100-те долара беше одобрен през април тази година и подмяната му се наложи, защото точно тези американски пари са най-фалшифицираната банкнота в света. Новите купюри трябваше да са с почти непробиваема защита.
През август мениджърът на монетния двор Кевин Браун показа в Бостън новите 100 щатски долара, които бяха обявени за най-защитената банкнота в света.
Технически гаф обаче проби защитата и отпечата новите пари с грешка и превърна 1.1 милиарда банкноти в бракувана хартия, съобщава британският таблоид Daily Mail като цитира разследването на CNBC, озаглавено “Неизпозваеми пари”.
Високотехнологичната печатарска техника за производството на новите и високо защитени банкноти също е спряна.
Бракуваните банкноти са прибрани в момента на две места – в трезор във Форт Уърт, щата Тексас и във Вашингтон, докато Федералният резерв отчаяно се опитва да разреши проблема.
С друга техника е започнало пускането на нов тираж от старите банкноти от по 100 долара – без хай-тек елементите за сигурност и все още носят подписа на финансовия министър на Джордж Буш, Хенри Полсън. Парите ще бъдат отпечатани, за да се предотврати криза на паричния поток в САЩ, точно сега, когато масовото коледно пазаруване е в разгара си.
“Има нещо драстично, което не е наред. – коментира гафа източник на CNBC. – Уж високото ниво на модерните технологии се оказа далеч под нивото на класиците.”
Бракуваният тираж от новите банкноти трябваше да е първият, който да носи подписа на финансовия министър на Барак Обама – Тимъти Гайтнър, който разписа пускането за печат във Вашингтон миналия месец.
Високотехнологичните банкноти първоначално трябваше да бъдат пуснати в производство през февруари 2011 година, но после стартът е ускорен, за да може любимата на американците и на световните фалшификатори купюра да влезе в масово обращение още от първия ден на новата година.
Усъвършенстваната защита – като 3D лента, променящ се от светлината цвят и хартия, покрита със специално фолио се оказаха непосилни за държавната печатница за пари в Америка.
След отпечатване, служители открили, че някои от новите банкноти имат гънки и като се разпъне сгънатото място, на лицевата страна остават бели полета. Такъв дефект бил установен в 30 на сто от проверените пари. И тъй като не може да се проверят всички банкноти една по една, спецовете се произнесли, че има голяма вероятност всички банкноти да са дефектни.


Подобни публикации