28

фев

ribbon

Президентът предложи “образователен паспорт”

Публикувано в: Образование;
От: pointburgas

Президентът Георги Първанов излезе със статия за развитието на училищното образование, писана в съавторство с още петима души, от името на Гражданското движение “Алтернатива за българско възраждане” (АБВ). Ð’ увода към материала се посочва, че проблемите на училището са траен ангажимент на екипа на Георги Първанов и по време на учителските протестни действия през 2005 – 2007 г. президентът е играл активна роля в диалога със синдикатите и правителството .

В статията се дават “12 идеи за развитие на българското училище“. Сред тях са задължителен характер на предучилищното образование след 5-годишна възраст, обхващане на всички подлежащи на обучение и изпреварващи мерки, предотвратяващи отпадането от образователната система.

Предлага се въвеждането на електронен регистър и електронен образователен паспорт за всички деца и младежи от 5-годишна възраст до 12 клас, с оглед осигуряването на актуална информация за образователното и здравословното състояние, както и миграцията на учениците в училища в страната и извън страната. Предлага се въвеждане на форми на обучение, които ще позволяват на отпадналите да се завръщат и да получат съответната образователна степен и професионална квалификация.

Освен часовете за наваксване на пропуснат материал такава роля, според авторите, може да играят вечерните училища. “Върху основата на практиките и опита на някои европейски страни, заслужава да се обмисли и идеята за разкриването на нов тип училище – “Втори шанс”. За реализация на тази идея би могло да бъде използвана базата на закритите училища-интернати, някои от които са реновирани чрез програмата на Министерството на образованието “Енергийна ефективност”, се посочва в препоръките.

Като важни мерки се посочват достъпността на учебното съдържание като език и материал, подобряване на външната и вътрешната системи за оценяване, развитие на общественото начало, публично-частните партньорства и ролята на училищните настоятелства в образователната система, обвързване на средното образование с изискванията на висшето образование и пазара на труда, реорганизация на системата за професионално обучение и по региони и др.

Статията на Първанов, писана в съавторство с Кирчо Атанасов, Зора Попова, Мариана Тодорова, Костадин Паскалев и Андрей Бунджулов идва в момент, когато проектозаконът за училищното образование е замразен. Макар че първоначалният му вариант бе представен преди година и оттогава последваха редица обществени обсъждания, преди седмица се оказа, че на преден план в образователното министерство сега е писането на концепция, която ще предшества закона.


Подобни публикации