20

юни

ribbon

Изхвърлят Македония от ЕС преди да са я приели

Публикувано в: Светът;
От: pointburgas

Еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле отправи безпрецедентно предупреждение към Македония, че може да загуби статута си на кандидат член на Европейския съюз, ако не покаже резултати в реформите и ако продължава да предприема действия, приемани от Гърция като “провокации”, съобщи Еuractiv.

В телевизионно интервю за македонската телевизия А 1 Фюле бе помолен да коментира решението на правителството на Никола Груевски да издигне 12-метрова статуя на Александър Македонски в центъра на столицата Скопие, която вбеси Гърция. Монументът бе открит през уикенда.

Еврокомисарят посочи, че не само в двустранните международни отношения, но и в  обикновения живот човек не трябва да върши неща, които съседите му биха приели за провокация.

“Сериозно, ако имате съсед, не говоря само за две страни, и имате проблем с него и се опитвате искрено да го решите, няма да направите нещо, което той може да нарече провокация. Това е простата логика. Очаквам правителството в Скопие да избягва да върши такива неща”, заяви еврокомисарят.

Той каза още, че не е удовлетворен от темпа на реформите в Македония и ако тази тенденция се запази при новото правителство, Европейската комисия може да преразгледа препоръката си за започване на преговори за присъединяване в ЕС от декември 2005 година.

“Дали съм удовлетворен от темпа на реформите? Не съвсем. Ако видим след формирането на правителството ясни стъпки към подновяване на темпото на реформата във вашата страна, не виждам никаква причина да променим нашата препоръка. Ако усетим, че вместо прогрес има регрес, ако вместо да вървите напред, се движите назад, ние вероятно ще трябва да направи преоценка на тази препоръка”, каза Фюле.

Еuractiv отбелязва, че възможността за санкция срещу Македония, лансирана от Фюле, е безпрецедентна, но и Македония е уникален случай в историята на разширяването на ЕС. Въпреки, че получи статут на кандидат – член преди повече от шест години, Скопие не може да започне преговори за присъединяване заради спора с Атина за името на страната.

Всички 12 нови членки на ЕС в периода 2004-2007 година успяха да завършат преговорите за по-малко от шест години.


Подобни публикации