26

юли

ribbon

6 от 10 деца имат проблеми с костно-мускулната система

Публикувано в: България;
От: pointburgas

Над 60 процента от българчетата имат гръбначни изкривявания, неправилна стойка или друг проблем с костно-мускулната система, около 50% са с плоскостъпие или спаднал свод. Масови прегледи на всички ученици в България не е имало от години, но от Националния център по обществено здраве и анализи са направили проучване сред 1 000 деца в София, чийто резултати са знак за тежестта на проблема.

В първи и втори клас 12,5 процента от децата със сколиоза, а общо над 60 процента от всички прегледани имат проблем с костно-мускулната система. Затова експертите са решили да започнат прегледи и в столичните детски градини, защото данните показват, че проблемите се появяват вече много по-рано.

Ð’ интервю за Дарик доц. Стефанка Шпангенберг – началник сектор „Детско здраве” в Националния център по обществено здраве и анализи, подчертава, че тези проблеми не се вписвали в здравните картони на децата. Това според нея означава, че или те не се преглеждат от личния лекар за изкривявания или тази информация не стига до училищата.

„Имаме обхванати със скринингови изследвания над 1 000 деца в София само – първи и втори клас. Данните показват, че при тях съществува сериозен проблем. Това са 11 училища. При 12,5% или 125 деца от прегледаните 1 000 са със сколиоза. Имаме и със сколиоза втора степен – вярно много по-малък процент. Наблюдават се кифоза, плосък гръб, обущарски гърди. Около 60% от децата имат някакъв проблем с костно-мускулната система. Много висок е процентът на децата, които са с плоскостъпие и паднал свод – някъде около 50% от децата. Наистина това е един сериозен проблем”, добави доц. Шпангенберг.
„При изследвания ние установихме, че нищо не се вписва в здравните картони на децата. Бяхме много изненадани, защото деца със сколиоза и кифоза – нищо в здравния картон не е отбелязано, което говори за това, че или детето не е преглеждано, или просто тази информация не достига до училището”, добавя специалистката.
От Националния център по обществено здраве и анализи са подготвили листовка с информация за причините за изкривяванията сред децата и с препоръки към родители и учители, за да не се допуска задълбочаване на проблемите. Плуването, волейболът, баскетболът, карането на кънки са сред спортовете, които се препоръчват като профилактика срещу гръбначните изкривявания.


Подобни публикации