1

юли

ribbon

Наркозависимите у нас са се удвоили

Публикувано в: България;
От: pointburgas

Двойно се е увеличил процентът на лицата в България, които употребяват наркотици пет и повече години, алармират неправителствени организации. От 31 на 68 % са нараснали наркозависимите, а възрастта на посягащите към психо-активни вещества спада. За помощ и лечение към центровете за лечение на зависимости се обръщат родители на 13-годишни деца.

Въпреки превенцията, която осъществяват неправителствени организации и информацията за опасностите, която крият наркотиците, проблемът става все по-остър. От журналистически разследвания става ясно, че  наркотиците стават все по-достъпни, а в търговията с тях биват замесвани непълнолетни, полицаи, лекари.

Ð’ тази връзка фондация „Инициатива за здраве” организира кръгла маса, на която беше разисквана българската наказателна политика за наркопрестъпленията и проблемите при осигуряването на лечение на наркозависимите.

Според Желяз Андреев, ръководител на терапевтичната общност за наркозависими „Ново начало”, проблем за България е липсата на балансираност по отношение на предлаганите начини за справяне с проблема.

Според него в сега съществуващите програми за превенция и лечение на наркозависимостите, финансирани от Министерството на здравеопазването, се акцентира върху хероиновата зависимост и лечението и с метадон, което се провежда от Националния център по наркомании и още няколко медицински центъра в столицата и страната.

„Държавата отпуска средства за закупуването му, като в същото време корумпирани лекари продават метадона на черния пазар” – възмущава се Желяз Андреев. Според него да се наливат милиони в метадонови програми е неоправдан за държавата разход, имайки предвид, че се променя профила на наркозависимостите в България – увеличава се употребата на амфетамините за сметка на инжекционните наркотици.

„Изходите от активна зависимост са затвор, болница или смърт. Има четвърти вариант – пътя на възстановяването, но той може да се случи само, ако човек спре употребата на каквито и да е психоактивни вещества, в това число и законно предписаните като метадона, и поеме по пътя на възстановяването в психосоциални рехабилитационни програми.

Лечението в тях обаче не е по джоба на мнозина от българите, затова апелираме за държавна подкрепа” – каза още Желяз Андреев.


Подобни публикации